TESTA TIDIGARE LIV – HYPNOS !!! Ta reda på vad du var i dina tidigare liv…
Posted 19 mars, 2010
on:
VILL DU TESTA TIDIGARE LIV-HYPNOS?
HYPNOS HJÄLPER OSS ATT MINNAS VÅRA TIDIGARE LIV !!!
Om du vill minnas var du levde och vad du sysslade med i ditt föregående liv, så finns det professionell hjälp att tillgå!
Man kan bland annat ta hjälp av tidigare liv-hypnos, som hjälper oss att minnas händelser ur våra tidigare inkarnationer!
Minnena från våra tidigare liv finns lagrade i vårt undermedvetna, i själen, och följer med oss även till våra framtida liv, i våra framtida kroppar, i våra reinkarnationsresor här i den materiella världen!
Målet bör ju givetvis vara att sluta reinkarnera, att återvända tillbaka Hem till den eviga andliga världen, där vi eviga själar hör Hemma!
_____________________________________________________
INNEHÅLL:
1) Vetenskapliga studier bekräftar tidigare liv-hypnos!
2) Testa tidigare liv-hypnos, online!
3) Hypnoterapi med Jörgen Sundvall!
4) Testa er hjärna! Höger- eller vänsterdominant?
5) Medvetandet och hjärnan = Ägaren och ägodelen!
_____________________________________________________
1) VETENSKAPLIGA STUDIER BEKRÄFTAR TIDIGARE LIV-HYPNOS!
Enligt den vetenskapliga Wambach-rapporten, där 750 försökspersoner försattes i djuphypnos, så hade 90% av dessa i tidigare liv känt personer (mor, far, etc) som står dem nära i det nuvarande livet:
http://www.vattumannen.se/Product.aspx?ProdNo=23391
http://www.carolmoore.net/articles/helenwambach.html
http://www.pureinsight.org/node/1165
http://paranormal.about.com/cs/reincarnation/a/aa081103.htm
Marilyn Monroe är bevisligen återfödd som sångerskan Sherrie Lea Laird i detta liv, vilket hon har fått reda på genom Tidigare liv-terapi, då hon hypnotiserats av Dr. Adrian Finkelstein :
Läs här om vad Tidigare liv-regression är för något; dess historia och tekniker:
http://en.wikipedia.org/wiki/Past_life_regression
Att vi kan gräva fram levande minnen från våra tidigare liv på detta sätt, är ju det ultimata beviset på att Jaget/själen/medvetandet inte är geléklumpen vi har i skallen, som ju bara är ettomedvetet fysiskt organ, en tingest, ett objekt.
Jaget/själen, subjektet, är vi evigt medvetna andliga individer som tänker, känner och minns!
Vi själar är medvetna!
Våra hjärnor är omedvetna!
Hjärnan fungerar som en biologisk kopplingscentral, ett modem, en förbindelselänk mellan den medvetna själen, dvs Jaget, och den fysiska kroppens sinnesorgan!
Medvetandet är jagets, själens, eviga perceptionsförmåga. Det är vi själar som är medvetna, och medvetandet genereras givetvis av den medvetna själen och inte av den omedvetna hjärnan!
______________________________________________________
2) TESTA TIDIGARE LIV-HYPNOS, ONLINE!
Bli hypnotiserade till era tidigare liv, av auktoriserade hypnoterapeuter:
Tidigare liv–regressioner av svenska hypnosterapeuter:
http://www.olasahlin.se/info_hypnos.html
http://spiritguide.se/?page_id=71
http://www.finndittinre.se/regression/
http://www.flemetoden.se/regression_med.mp3
http://www.hypnosterapeut.nu/regressionsterapi
http://malvinaterapeuten.se/regression-%E2%80%A2/
http://www.loveit.se/sv/konsultationer/regressionsterapi/
http://hypnos.helahuma.se/om-hypnosterapi/tidigare-liv-terapi
http://christine.melchert.se/cm/index.php/tidigare-liv-regression
http://www.annicafrantz.com/se/boka/hypnos-regressionsterapi-22114905
http://www.jackjohansen.com/hypnos-information/regression-till-tidigare-liv
______________________________________________________
3) HYPNOTERAPI MED JÖRGEN SUNDVALL!
Hypnoterapeuten Jörgen Sundvall tillhör en av pionjärerna i Sverige:
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article198851.ab
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article198856.ab
Här ett exempel på en av Jörgen Sundvalls klienter som fått fram starka och övertygande minnesbilder från ett tidigare liv:
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article198853.ab
Hypnos används i terapeutiskt syfte för många ändamål:
http://www.sseah.se/vad_hypnoterapi.htm
Jörgen Sundvalls mycket framgångsrika Tidigare liv-terapi:
KANAL 5 – ”TIDIGARE LIV”, där Jörgen Sundvall med sin regressionshypnos tog folk till tidigare liv, mycket intressant:
______________________________________________________
4) TESTA ER HJÄRNA! HÖGER- ELLER VÄNSTERDOMINANT?
Vilken hjärnhalva använder du dig mest av?
http://www.sseah.se/test_sv.htm
______________________________________________________
5) MEDVETANDET och HJÄRNAN = ÄGAREN och ÄGODELEN!
Hjärnan, geléklumpen i vår skalle, är som sagt bara ett instrument som vi själar använder oss av, som fungerar som ett modem, en länk, mellan oss medvetna levande individer, dvs jaget/själen, och den fysiska kroppens sinnesorgan.
Hjärnan = Ägodel
Jaget/medvetandet = Ägaren
En ägodel kan aldrig äga sig själv, utan givetvis är det ägaren som äger ägodelen, Jaget äger geléklumpen, vilket bevisar att geléklumpen inte är vårt medvetna Jag…
I vårt nästa liv får vi en ny kropp (köttkostym) med en ny geléklump, nya materiella ägodelar, allt beroende på vårt individuella karmakonto vid dödsögonblicket!!
____________________________________________________
TILL DISKUSSION:
Kära vänner, har ni några erfarenheter av Tidigare liv-hypnos?
Vad fick ni fram för minnesbilder från era tidigare liv?
Må frid, lycka och Gudskärlek råda och äga er, önskar jag er alla av hela mitt hjärta, själens och Översjälens boning, Guds lokaliserade immanenta aspekt, den Helige Anden, Samvetets röst – Herren vare med er!
Aum, Om tat sat, Hare Krishna
Eder evigt tillgivne,
Fick en Snilleblixt
17 svar till "TESTA TIDIGARE LIV – HYPNOS !!! Ta reda på vad du var i dina tidigare liv…"

Hur gick det, Leo?Jag blev dödad – skjuten i bröstet – för jag var för uppkäftig, ung, smart och utmanade auktoriteter… Lite sorgligt på min begravning… en ”präst” och dödgrävare… ingen annan vågade komma…Men det var inte farligt att dö… ett stort lugn och sen såg jag mig själv…Underligt, fascinerande och jag kände igen mig!
GillaGilla


jag testadedetr var förvånandsvärt bra den dära rösten att få ner en i dvala.tyskland 1945 1 apriltysk uniform med glänsade stövlar lapp för vänstra ögat medelåldersjobbade i ett stort majestätiskt stadshus med högt i tak och mega stora tavlor på väggar i salarna, jag var någon form av stadsmanArkubuserad med ett skott i huvudet av mina egna tyska landsmän min adress i en flådig stor lägenhet 1 trappa upp med utsikt, hörnlägenhethamburgerstrasse 1 berlin stor familj med barn och släktjapp undrar vad jag hette då? glömde frågadet var kul
GillaGilla


kom på mer, stor pröjsarmustach, och även en monokel till det friska ögat, lite smärtor i benen, året var 1947 1 april, vet inte när jag blev skjuten runt det årtalet
GillaGilla


nu kan man tro att detta är ett tidigare liv, istället är det en av mina kreativa sidor i min personlighet, jag hittade inte på aktivt, jag hittade tydligen på när jag var avslappnad också.Om man kunde verifiera det praktiskt så är det ena annan femma, men även det, kan man inte bara rakt av acceptera, läser jag av en annans människas tidigare liv, etcegen research är det viktiga med kristiska ögon. teori och praktik är viktigtannars blir det löpeldsinformation, litar helt på ursprungskällan där först 10 pers lysssnar och sprider vidare till 1000 tals, lögnen kan vara ett faktum, för att sedan bli en föreläsning och sedan eskalera till sk proffesionell utbildning
GillaGilla


Jag vet inte om det går. Inte med dagens teknologi. När tiotusentals människor inte berättelser inte räcker så.. Jag vet inte. Och det är sjukt för det BORDE räcka! Det skulle hålla i vilken rättegång som helst, då bevisen är överväldigande. Vi får nöja oss med att vi kan säga ”Vad var det vi sade” när vi dött. 😉 Så ser jag på det. 😀
GillaGilla

19 mars, 2010 den 09:14
Har vi någon här som testat på Tidigare liv-terapi?Vad fick ni fram för minnesbilder från era tidigare liv?
GillaGilla